AFRICKÁ LEGENDA

(BABY - SECRET OF THE LOST LEGEND)

1985, USA, 95 minut

Režie: Bill L. Norton

Scénář: Clifford a Ellen Green, David Lee Miller

Hrají: William Katt, Sean Young, Patrick McGoohan, Julian Fellowes, Edward Hardwicke a další

PŘÍBĚH FILMU

Film vypráví příběh mladé dvojice, George (William Katt) a Susan (Sean Young), která se rozhodne prozkoumat tvrzení starého náčelníka domorodého kmene, podle kterého v džungli přežívají zvláštní zvířata podobná dinosaurům. Při jejich pátrání se jim skutečně podaří objevit malou skupinu přežívajících pravěkých ještěrů. Začíná tak jejich neuvěřitelné dobrodružství, během kterého se musí postarat nejen o mládě dinosaura ale také vysvobodit ze zajetí bezohledného vědce dr. Kiviaty (Patrick McGoohan) jeho matku.

 

 

 

O FILMU

Přežívající dinosauři v hloubi tropických pralesů jsou velmi lákavou představou, jíž neodolala ani skupina představitelů studia Walta Disneye, která se rozhodla v polovně 80-tých let pro natočení filmu s touto tématikou. Scénáristé tohoto filmu se nechali inspirovat skutečnými vědeckými expedicemi pátrajícími po neznámém tvoru v hloubi afrických pralesů, které vrcholily právě v průběhu 80-tých let. Domorodci ono zvíře pojmenovali Mokele Mbembe. Jedním z hlavních akterů těchto událostí byl Roy Mackal (podle kterého je také napsána postava dr. Kiviaty - nutno podotknout, že Mackal a McGoohan jsou i vzhledově velmi podobní), který vedl v roce 1981 do Afriky jednu z expedic k jezeru Telle, jehož okolí má být domovem záhadného tvora. Bohužel hmatatelné důkazy se mu obstarat nepodařilo. Podobně dopadly i následující expedice v letech 1982 (Kongžská vláda), 1986 (Velká Británie) a 1988 (Japonsko). Nejblíže odhalení záhadného tvora byl zřejmě lovec Jacques Mangin, který se v Africe poblíž jezera Telle pohyboval v roce 1958. Tehdy za ním přišli domorodci, aby mu oznámili, že se jim podařilo záhadného tvora zabít a že by se na něho měl jít podívat. Mangin věděl, že by dlouhotrvající cesta byla náročná, tak nabídku s díkem odmítl.

 

 

ZAJÍMAVOSTI

Natáčení filmu bohužel od začátku provázely problémy. Scénář byl mnohokrát upravován a studio si nedokázalo ujasnit, pro jakou věkovou skupinu je film určen (což mělo mimo jiné za následek několikrát změněný název filmu). Navíc režisér Bill L. Norton nebyl spokojen s úrovní efektů, které měly být ve filmu použity. Jednalo se o hydraulické modely ovládané zevnitř člověkem. Tlak studia jej ale nakonec donutil film dokončit. I přes uvedené zápory se jedná o příjemný film s nádhernou atmosférou africké džungle. Efekty nejsou dokonalé, své kouzlo však mají, protože se nejedná o CGI animaci, ale o poctivou ruční práci. Další důležitou složkou filmu je nádherná hudba Jerryho Goldsmitha, která je počítána mezi jeho nejlepší díla.

 

 

FILM V RŮZNÝCH PODOBÁCH

V době premiéry filmu byla souběžně do prodeje uvedena řada produktů přímo souvisejících s filmem, např. vydání filmu na VHS a Laserdisku, knižní zpracování ilustrované filmovými fotografiemi, sběratelské karty atd. Bližší popis některých z těchto produktů naleznete níže (řazeno chronologicky).

 

ZLEVA: kniha Baby: The Storybook (nakl. Walt Disney Productions, 1985), DVD Baby: Secret Of The Lost Legend (Walt Disney Video, 2002 - obraz: 1,33:1, zvuk: Anglicky Dolby Digital Surround, titulky: žádné, bonusy: žádné), Soundtrack Baby: Secret Of The Lost Legend (Intrada, 2008 - celkový čas: 00:59:19), Blu-ray Baby: Secret Of The Lost Legend (Mill Creek Entertainment, 2011 - obraz: 2,35:1 [1080p], zvuk: Anglicky DTS HD Master Audio 4.0, titulky: žádné, bonuy, žádné).

 

Použité zdroje: Silver Screen Partners II, Touchstone Pictures, Buena Vista, Walt Disney, amazon.com, blu-ray.com, Intrada, archiv