ZTRACENÝ SVĚT

(THE LOST WORLD)

1992, Kanada / USA, 99 minut

Režie: Timothy Bond

Scénář: Harry Allan Towers (pod pseudonymem Peter Welbeck)

Hudba: Isaiah Sanders, Gerard Shadrick, Lawrence Shragge, Larry Wolff

Hrají: John Rhys-Davies, David Warner, Eric McCormack, Darren Peter Mercer, Tamara Gorski, Nathania Stanford, Géza Kovacs, Robert Haber, Fidelis Cheza, Mary Ann Mandishina a další


FILMOVÝ PŘÍBĚH

Reportér Edward Malone (Eric Mccormack) přijíždí do Londýna, aby u zdejších novin Gazette pozvedl svou upadající novinářskou kariéru. Dostane za úkol udělat interview s profesorem Challengerem (John Rhys-Davies), který je považován za nejnebezpečnějšího člověka v celém Londýně a který nedávno zdiskreditoval svou pověst vyprávěním podivných zážitků z výpravy do Afriky. Maloneovi se lstí podaří k profesorovi proniknout a po počáteční nevraživosti je Challengerem přijat a ohroměně naslouchá jeho vyprávění o tajemném místu v samém srdci Afriky, kde dosud přežila pravěká zvířata. Malone narozdíl od ostatních Challengerovi uvěří a doprovází jej na přednášku Královského zoologického institutu, kde profesor naposledy zkusí své štěstí s předložením návrhu na realizaci expedice, která by přezkoumala jeho objevy. Expedice je odsouhlasena a účastní se jí Challengerův rival profesor Summerlee (David Warner), mladý chlapec Jim (Darren Peter Mercer), fotografka Jennifer Nielson (Tamara Gorski), která celou expedici financovala a novinář Malone. Vydávají se do vesnice v Africe, kde se k výpravě ještě připojí místní dívka Malu (Nathania Stanford) a vůdce nosičů Goméz (Géza Kovacs). Odtud jejich cesta pokračuje po řece, pralesem, až k tajemné stolové hoře, na které má existovat Ztracený svět. Po zdolání skalních útesů jsou Gomézovou zradou uvězněni na vrcholu a při prvním průzkumu okolí se přesvědčují o pravdivosti Challengerových tvrzení. Setkávají se s dinosaury a čelí zajetí místním kmenem indiánů "uctívačů dinosaurů", ze kterého je vysvobodí jiný kmen neškodných indiánů, kteří s výpravou naváží přátelství a posléze ji tajnou chodbou, procházející celým útesem, dovedou zpět do jejich světa. Expedice se vrací do Londýna a před stále skeptickými členy Královské zoologické společnosti představí živé mládě pterodaktyla.

 

 

FOTOGALERIE

 

 

HERECKÉ OBSAZENÍ

Film disponuje skvělým hereckým obsazením: John Rhys-Davies (který zahrál svého profesora Challengera skutečně dokonale), David Warner, Eric McCormack a Tamara Gorski. Při nátáčení mezi nimi panovalo souznění a pozitivní nálada, což je patrné ze samotného snímku. Ve všech čtyřech případech jde o herce, kteří již za sebou mají mnoho televizních i filmových rolí. Ve filmu si též zahrálo mnoho neherců, obyvatel z Harare.

 

John Rhys-Davies

profesor George Edward Challenger

 

David Warner

profesor Summerlee

 

Eric McCormack

Edward Malone

 

Tamara Gorski

Jennifer Nielson

 

Darren Peter Mercer

Jim

 

Nathania Stanford

Malu

 

Géza Kovacs

Gomez

 

Robert Haber

Maple White

 

 

Fidelis Cheza

náčelník Palala

Mary Ann Mandishina

Imana

 

 

 

REALIZACE FILMU

Film vznikl ve spolupráci dvou televizních (produkčních a distribučních) společností: americké Harmony Gold Pictures Inc. s italskou Silvio Berlusconi Communications. Režie byla svěřena kanaďanovi Timothy Bondovi (režíroval např. některé epizody seriálu Star Trek: The Next Generation z let 1989-1990) a natáčelo se podle scénáře Harryho Allana Towerse (v titulcích uveden pod pseudonymem Peter Welbeck). Hudba je dílem čtveřice Isaiaha Sandersa, Gerarda Shadricka, Lawrence Shraggeho a Larryho Wolffa. Film byl natáčen v severovýchodní Africe, konkrétně na různých místech Republiky Zimbabwe, včetně jejího hlavního města Harare. Za náhorní plošinu, kde se nachází filmový Ztracený svět, posloužil místní skalní útvar Ngomakurira, který sám o sobě není náhorní plošinou (podobá se australskému Uluru), ale při správném nasnímání kamerou se tak jeví. Jde o jednu ze zdejších turistických atrakcí.

 

Skalní útvar Ngomakurira, na který byl umístěn filmový Ztracený svět. Vlevo záběr z filmu, v pravo "civilní fotografie.

 

 

SPECIÁLNÍ EFEKTY

Dinosauři v tomto filmu jsou dílem britské společnosti na speciální efekty Image Quest Ltd. (dnes Image Quest 3-D; společnost pracovala dále např. na filmech Superman nebo Flash Gordon), kterou založil Peter Parks. V jeho práci dnes úspěšně pokračuje jeho syn Chris. Pro zobrazení dinosaurů ve filmu bylo použito nekolik způsobů. První se týká dospělých, plně vzrostlých zvířat. Z nich jsou divákům ukázány pouze části jejich těl (hlava, část trupu, tlapy, ocas), umě zakomponováné do vegetace simulující prales. Ač se jedná o úsporné řešení, zvířata nepůsobí vůbec rušivě. Druhým jsou mláďata, která byla vytvořena v podobě celého zvířete, s možností přenášení protagonisty filmu. V obou případech pohyby zvířat obstarává elektronika v kombinaci s člověkem, který pohybuje modelem. Pokud odlišná technika byla použita v případě pterodaktylů. Jedná se o modely zvířat umístěných na tyči, kterýmy se pohybovalo před kamerou, aby tak vznikl dojem létajícího zvířete. Ikdyž měl film díky televiznímu zpracování omezený rozpočet, dinosaury se přesto povedlo ztvárnit zajímavým a efektivním způsobem.

 

Mládě pterodaktyla vytvořené společností Image Quest Ltd.

 

 

VYSTŘIŽENÉ SCÉNY

V traileru obsaženém v bonusových materiálech na DVD lze spatřit množství záběrů, které se ve filmu nevyskytují. Ať už se jedná o konverzační scénu s profesorem Challnegerem, tvář neznámé dívky nebo o další scény s dinosaury, je zřejmé, že pro Ztracený svět bylo natočeno více materiálu, který se, bohužel, nakonec do finálního sestřihu nedostal.

 

Ukázka záběrů z traileru, ve kterém se vyskytují scény neobsažené ve finálním sestřihu filmu.

 

 

ZAJÍMAVOSTI

> Absence lorda Johna Roxtona

Scénárista Harry Allan Towers provedl záměnu knižní postavy lorda Johna Roxtona za fotografku Jennifer Nielson, která je stejně jako Roxton cestovatelkou. Postava Jennifer je sympatická , ale absence Roxtona i přesto zamrzí. Už jenom proto, že se ve filmu vyskytuje velká většina postav z knihy (šéfredaktor McArdle, profesor Murray, Henry Tarp a další).

> Afrika místo Jižní Ameriky

Především díky televizním společnostem, které filmy produkovaly, a jejich kontaktům bylo místo děje přesunuto z knižní Jižní Ameriky do Afriky. Když přihlédneme k faktu, že Afrika disponuje jednou z největších záhad kryptozoologie, tedy údajným přežívajícím dinosaurem pojmenovaném Mokele-Mbembe v pralesích Konga, pak tato změna není tolik násilná.

 

 

FILM VS. ČESKÁ REPUBLIKA

Ztracený svět byl v našich televizích uveden dvakrát (resp. ve vysílání dvou televizních stanic). Poprvé v České televizi v roce 1995, podruhé pak v roce 2009 na Film+. Každá televize opatřila film vlastním dabingem, z nichž je jednoznačně nejkvalitnější dabing České televize, neboť se nedopouští takových neduhů, jako překlad jmen (Maple White jako Javor Bílý) nebo chybách ve skloňování jmen v českém jazyce.

 

ČESKÁ TELEVIZE FILM+
Miloš Vávra John Rhys-Davies Jiří Zavřel John Rhys-Davies
Dalimil Klapka David Warner Bedřich Šetena David Warner
Ondřej Vetchý Eric McCormack Bohdan Tůma Eric McCormack
Petra Hanžlíková Tamara Gorski René Slováčková Tamara Gorski
Michal Kozelka Darren Peter Mercer Robin Pařík Darren Peter Mercer
Simona Vrbická Nathania Stanford Ivana Korolová Nathania Stanford
a další a další
       
Překlad Jitka Šutová Překlad Robert Hájek
Dramaturgie Lenka Šmídová Technická spolupráce Karel Machek
Střihová spolupráce Jana Dobiášová Zvuk Miloš Vrána
Hudební spolupráce Eva Javůrková Vedoucí výroby Leoš Lanči
Zvuk Jozef Kušnír Produkce Zdeněk Mahdal
Asistentka režie Jana Zapletalová Dialogy a režie Zdeněk Podhůrský
Výroba Miloš Novák Vyrobila Tvůrčí skupina Josefa Petráska ve
studiu Protime 2009
Dialogy a režie českého znění Zdeněk Hnilica  
Vyrobila Tvůrčí skupina Aleny Poledňákové a Vladimíra Tišnovského, Česká televize 1995    

 

 

FILM A JEHO PRODUKTY

Díky televiznímu zpracování nebyla produktům spojeným s filmem věnována téměř žádná péče. Film se dočkal vydání na VHS a DVD. Níže naleznete o těchto produktech více informací.

 

 

VHS

Ztracený svět byl prvně vydán na VHS v roce 1997 společností Republic Pictures. Kazeta je vsunuta v tvrdopapírovém obalu se stylovým potiskem.

 

DVD

Ztracený svět byl společně se svým pokračováním Návrat do Ztraceného světa poprvé vydán na DVD jako  kolekce 2DVD v roce 2003 v podobě rozkládacího balení z tvrdého papíru, opatřeného nádherným potiskem, které uvnitř skrývá dva plastové držáky pro umístění obou disků a ke každému filmu poskytuje stručný popis děje a rozpis kapitol filmu.

 

1 DVD (Ztracený svět)

Obraz: barevný, 4:3

Zvuk: anglicky 2.0 Dolby Stereo

Titulky: žádné

Bonusové materiály:

● Trailer

● Biographies

● Dino Facts

 

2 DVD (Návrat do Ztraceného světa)

Obraz: barevný, 4:3

Zvuk: anglicky 2.0 Dolby Stereo

Titulky: žádné

Bonusové materiály:

● Trailer

● Biographies

● Dino Facts

 

Použité zdroje:  Republic Pictures, Harmony Gold Pictures Inc., Image Quest 3D, Madacy Entertaiment Group, Kinowelt, Pidax, imdb.com, Česká televize, Film+

Zvláštní poděkování:

 

Mgr. Petr Starý (Velvyslanectví České republiky v Zimbabwe) - informace o skalním masivu Ngomakurira

Ken Mizuuchi - poskytnutí fotografie Ngomakurira

Michaela Bohatová (Film+) - informace o dabingu