ELTÜNT VILÁG

(1960)

scénář: Tibor Cs. Horvath

kresba: Imre Sebök

 

zpracování: komiksový seriál

periodikum: noviny Népszava (Hlas lidu)

rozsah: 45 dílů

1.-45. díl (v novinách v průběhu roku 1960)

V průběhu roku 1960 bylo v novinách Népszava (Hlas lidu) vydáváno prozatím jediné maďarské komiksové zpracování Ztraceného světa v podobě seriálu na pokračování, které je dílem scénáristy Tibora Cs. Horvátha a kreslíře Imre Seböka (tato dvojice má na svém kontě množství komiksových seriálů). Při tvorbě tohoto seriálu zůstávají věrni knižní předloze, až na několik málo výjimek (např. útok dvou masožravých dinosaurů na indiánskou vesnici atd.).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DALŠÍ VYDÁNÍ & JAZYKOVÉ MUTACE (řazeno chronologicky)

ELTÜNT VILÁG (1963)

V roce 1963 byl celý seriál vydán v podobě komiksového sešitu. Jedinou změnou oproti vydání v novinách je mírné upravení uspořádání komiksových oken, což si vyžádalo upravení některých kreseb (struktura příběhu a posloupnost děje jsou zachovány).

 

 

ZAŠLÝ SVET (1967) - Slovensko

V roce 1967 vycházel maďarský komiksový seriál Ztracený svět ve slovenském překladu v časopisu Výber (také jako seriál na pokračování).

 

 

ZAGINIONY ŚWIAT (1976) - Polsko

V roce 1976 v Polsku tehdy nově vycházející časopis Alfa zařadil do svých prvních dvou čísel maďarský komiks Ztracený svět (je tak rozdělen na dvě části) v překladu Alicje Mazurkiewicz. První část v prvním čísle má z nepochopitelných důvodů sytě žlutý podklad. Druhá část v čísle druhém je již tištěna s bílým podkladem.

 

Použité zdroje:  Népszava, Alfa, Výber

Zvláštní poděkování:

Stano Danko - scan slovenské mutace komiksu